herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Anne Sütüyle Besleme ve Pratik Bilgiler

Eklenme Tarihi : 04.05.2012 22:19:30

Hep bilinçli bir anne olmayı arzu ettiğim için; hamileliğim boyunca doğru bir programı seyrederek doğru kitaplarla tanışma fırsatı buldum. Kendisine hiçbir zaman teşekkür etme fırsatım olmamıştı ama bu vesileyle ile Sayın Hülya Yıldırım’a Anneoluncaanladım TV programından dolayı sonsuz teşekkür ederim. Kendisini tekrardan TV programlarında görmek ümidiyle...

Anne ve bebek bakımıyla ilgili yaşadığım tecrübeleri sizinle paylaşmak isterim. Ben okuduğum her şeyin doğru olduğuna inanıp, kulaklarımı hurafe söylentilere kapattım. Ve çocuğumu istediğim ve doğru bildiğim şekilde büyüttüm. Her anne sütü bebeğine özel ve yeterlidir. Bebeğinizi en kolay şekilde büyütmenin tek yolu emzirmektir. Hem annenin sağlığı açısından hem de çabuk alınan hamilelik kilolarından kurtulma açısından. Her anne bebeği dünyaya geldiği andan itibaren Allah tarafından bebeğimizle ilgili bilgi kaydedilmiştir. Her annenin tükürük bezi antiseptik özelliğine sahiptir. Ben yaklaşık 18 ay anne sütü verdim, Rezene çayının ve Vita Malt içeceğinin çok faydasını gördüm.

Süt gelmesi doğum olduktan sonra hemen geçekleşmiyor, bebeğiniz emdikçe anne sütü çoğalıyor. Bebeğinizi ilk elinize alır almaz emzirmeye başlamanızı tavsiye ederim. Tarifi mümkün olmayan bir duygu aranızda inanılmaz bir bağ oluşuyor. Sen ve evladın... İlk doğduğunda çok az miktarla beslenmesi sizi telaşlandırmasın. Bir günde 6 kere idrara çıkması anne sütünün yeterli olduğunun göstergesidir.

Emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkarmaya özen gösterin. Ve yatırma pozisyonuna dikkat edin. Doktorunuza danışın. Kusma ihtimalleri oluyor. Geceleri her ne kadar da zor olsa da saat başı uyanıp emzirmenizi tavsiye ederim. Uykulu ve yorgun olduğunuzda gece emzirirken uykuya dalmamanız gerekiyor. Bebeğinizi her iki memeden emzirmeye dikkat etmenizi tavsiye ederim. Yoksa bir tanesinin süt miktarı fazlalaşıp,ısıtma yapıyor.

Evde bulunması gereken en önemli gereçlerden bir tanesi meme aleti olmasıdır, alırken tavsiyem otomatik ve memenizi birden incitmeden ayarı ayarlanabilecek olması ve süt saklama haznesinin el değmeden geçekleşmesi. Doktorunuzun tavsiyesiyle emzirmeye başlamadan çatlak oluşumunu engelleyici krem kullanılması. Meme ucunu da elinizle biraz sağdıktan sonra çıkarabilirsiniz. Emzirmek hem daha ekonomik hem de istediğiniz her yerde hazır ve bebeğinizin istediği tat ve ısıda. Ben hiç yalancı emzik kullanmadım damak yapısını bozar diye fakat pişman olmadım değersem yalan söylemiş olurum çünkü hiç durmaksızın ağlayan bir kuzum vardı...

Yalancı emziğe alıştırmayalım derken parmak emme alışkınlığı oldu ki bunu ona tek ettirmek için çok mücadele verdim. Parmak emmekte damak yapısını bozuyor ve terk etmeleri çok daha zor... İlk doğum esnasında sezaryenle doğum yaptıktan sonra kuzum belirli bir miktar kilo kaybına uğradı ki bu çok normalmiş. Bundan dolayı telaşlanmayın. İyi bakım düzenli emzirmekle 500 gr alarak kilo kaybını kapatıveriyorlar.

Sonradan kilo alımı 300 gr ve sonrası daha az almaya başlamaları sizi tedirgin etmesin. Gayet normalmiş. Anne sütü çok geliyorsa ileriki zamanlar için difrizde saklayabilirsiniz. Ek besin içerisinde kullanabilirsiniz. Saklama süresini doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. Belirli aylarda sık emme ihtiyacı oluyor buda 3 ve 8 hafta telaşlanmayın gayet normal.

Anne adaylarına tavsiyem sorumluluk her ne kadar zorda olsa kendinize güvenin, moralinizi hep yüksek tuttun ve annenizden mutlaka yardım alın. Anne olmanın haz ve keyfini çıkarın. Göreceksiniz hem sütünüz daha çoğalacak hem de bebeğinizi huzur içinde büyüteceksiniz. Rutin kontrollerini ve aşılarını hiç ihmal etmemeyi tavsiye ederim.