herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Araba Koltuğu Seçerken

Eklenme Tarihi : 08.05.2012 17:31:55


1 Haziran’dan itibaren çocuk koltuğu zorunlu hale gelirken, kazalarda çocuk ölümü yüzde 40'ı buluyor. Çocukların % 80'i hala oto koltuğunda seyahat etmiyor. Araba koltuğu satışında maalesef, hiçbir güvenliği olmayan araba koltukları bizler tarafından tercih edildiği gibi satışı da mevcuttur. Evet, araba koltukları piyasada gerçekten çok pahallı fakat canınız evlatlarınızın güvenliği açısından ve tatsız bir şey yaşamamanız için lütfen alırken bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.
devamı
Her şeyi yerine koyabiliriz ama bir canı yerine bir daha koyamayız…
• Bebeğimizin ayına, yaşına, kilosuna ve boyuna oto koltuğu alınırken dikkat edilmesi gerekir.
• Alınan ürünün Avrupa standartlarında çarpışma testlerinden geçmiş ve uygunluk belgesinin olması gerekir.
• Terletmeyecek kalitede üretilmiş  kumaş seçilmelidir. Özellikle uzun yolculuklar ve sıcak yaz ayları açısından.
• Araba koltuğunu arkasını çevirdiğinizde herhangi bir yerinde ECE-R44/04 BANDOROLÜ muhakkak olması lazım. Yani Avrupa standart çarpma testinden geçmiş ve en iyi koltuk sırasında anlamını taşımaktadır. Bu BANDOROLÜ olamayanı lütfen tercih etmeyin!
• Strafor beyaz veya siyah olması hiç önemli değil, kumaşı kaldırdığınızda fiber üzerinde straforu muhakkak görmelisiniz. Çünkü sağ ve sol çarpmalarda alabilecek darbeyi engelleme açısından önem taşımaktadır.
• Araba koltuğu alırken daha uzun vadede kullanılacak koltukları da seçmenizi tavsiye ederim.3/ 4 sene içinde koltuk değiştirmek yerine daha uzun vadede dizayn edilmiş, kotlular da artık piyasada mevcut. Tercih ettiğinizde yükseltici özelliği olması ve ikisi bir arada olanları tercih etmeniz tassaruf etmenizi sağlayacaktır.