herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Bitkilerle İlgili Sanat Etkinliği

Eklenme Tarihi : 04.03.2013 16:30:21

Sevgili Anneler
Çocuğunuz ile birlikte yapacağınız doğa yürüyüşleri  çocuğunuzun doğacı zekasını geliştirirken topladığınız  doğal malzemeleri  ve bitkileri  sanat etkinliklerinde kullanarak onun yaratıcılığını da geliştirebilirsiniz...Bu yazımızda  evinizde  bitkiler ve doğal malzemeler  ile yapabileceğiniz  yaratıcı  etkinlik önerilerimizi sizinle paylaşacağız..
Doğadan topladığınız doğal malzemeleri  hasır sepetler  içinde sergileyerek çocuğunuz için zengin  bir sanat köşesi oluşturabilirsiniz.
Yediğiniz meyvelerin  kabuklarını atmayın.(mandalina,portakal,nar.kestane,)kuruttuktan sonra ipe geçirip mobil heykel veya cam kaselerinizde  mis kokulu dekoratif  görseller olarak  kullanabilirsiniz
Patates,patlıcan,karnabahar, gibi kütlesel sebzeler üstüne oynar kukla gözü ve kürdanları batırarak  komik heykel tasarımları yapabilirsinz
Limon,elma,soğan gibi sebze ve meyveleri ortadan ikiye keserek ve kumaş boyası ile boyayarak beyaz mutfak  önlüğü  üstüne veya t-shirt üstüne baskı resim yapabilir ve bunları lezzet atölyenizde giyebilirsiniz..
Budanan ağaç dallarından çerçeve tasarımı yapabilirsiniz..Uzunluk ve kalınlığı birbirine yakın 4 adet ağaç dalını 4 köşesinden doğal rafya veya ip ile bağlayarak  çerçeve yapabilirsiniz..içine  çocuğunuzun bir çizimini veya fotoğrafını yapıştırabilirsiniz..
Yine bir ağaç dalına bağlayacağınız  çam  yaprağı çocuğunuzun keyifle boya yapacağı bir fırçaya dönüşebilir..
Ispanak,pancar,mor lahana,çilek,vişne,nar gibi meyve ve sebzeleri kaynatıp blendırdan geçirerek doğal meyve mürekkebi yapabilir ve bu mürekkeple ister resim ister renkli doğal oyun hamurları  yapabilirsiniz..
Yaprak,kozalak,kestane,ağaç dalı gibi doğal malzemeleri atık süt kutusunun üstüne yapıştırarak kuş evi tasarımı yapabilir ve kuş evinizin içine biraz su ve ekmek koyarak bahçeye asabilirsiniz.
Doğadan topladığınız yaprakları veya bitkileri  şeffaf (renksiz)dc fix veya asetatlar arasına yerleştirip  koleksyonunuzu  cam,pencere gibi saydam yüzeylerdede sergileyebilirsiniz..
Ağaç dalı,kozalak,keçiboynuzu  yaprak gibi gibi doğal malzemeleri misina yada doğal rafyalar ile bir kasnaktan sarkıtarak  dekoratif mobil heykel tasarımları yapıp evde balkonda bahçede sergileyebilirsiniz
Atık pet şişelerin ağız kısmını keserek ve üstünü asetat kalemleri ile boyayarak  içine  maydanoz,dereotu, taze soğan gibi  sebzeler ekerek  bunların  bakım sorumluluğunu  çocuğunuza verebilirsiniz..
 mısır koçanları üstüne keçeli kalemler ile resim çalışmaları yapabiliriz..
Daire şeklinde kestiğiniz mukavva üstüne doğal malzemeler ile bir düzenleme yaparak kapı süsü olarak kullanabilirsiniz.Bu düzenlemeyi atık cdler üstünede yapabilirsiniz
Kesilmiş bir ağaç gövdesini yoğurt kovasının içine alçı ile dondurun.Artık ayakta durabilen ağacınızı  boyayarak ve dallarına bir şeyler yapıştırarak mevsime , konsepte  göre (çiçekler,kuru yapraklar,kar taneleri,yeniyıl ağacı) yeniden düzenleyebilirsiniz.
Atık şişeler ve kutuları boyayıp  üstüne bitkileri yapıştırarak  dekoratif kutu tasarımları yapabilirsiniz..

SANAT EĞİTMEN
ŞÜKRAN DALMAZ