herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

BÜTÜN ÇOCUKLAR YARATICIDIR; ONLARI ENGELLEMEYİN

Eklenme Tarihi : 18.03.2013 23:19:58

 

Onlara örnek olun, çocuğunuzun yanındayken “ ay ben hiç güzel resim yapamam, ay ben kesinlikle heykel yapamam!” gibi cümleler kullanmayın. Eğer çocuğunuz sizin bir şeyler ürettiğinizi görürse bu cesareti kendine örnek alacaktır.
Çocuklarınızın resimlerine sadece buzdolapları üstünde yer vermeyin, gerektiğinde çerçeveletip herkesin görebileceği evin en güzel köşesine asın.. Heykelleri de yine aynı şekilde herkesin görebileceği noktalara yerleştirin. İnanın bu çocuğunuzun kendini değerli hissetmesini sağlayacaktır.
 Çocuklarınıza resimde kopyalamanın yaratıcı olmadığını öğretin. Matematikte olduğu gibi resimde de kopya aldatmacadır. Çocuğunuza bir sanat eseri yaratıyorken karşılaşacağı sorunları çözmenin; yaşamında karşılaşacağı her sorunu çözmesine yardımcı olacağını ifade edin.
Çocuğunuza “aa resmin çok güzel olmuş” deyip geçmeyin.  Ona onun resmini neden beğendiğinizi anlatın. Örneğin Renkler çok canlı, ya da farklı malzemeleri bir arada çok güzel kullanmışsın gibi…
Bu şekilde çocuk hem yeni kavramlar öğrenir, hem resminin değerli olduğunu kavrar.
Çocuğunuzla birlikte sık sık bir sanat galerisi veya müze ziyaretleri yapın. Birlikte resim ve heykellere bakın; eserler üzerine birlikte konuşun.
Çocuğunuzun resimlerinden yılbaşı kartları gibi hediyelikler yapıp bu eserleri yakınlarınızla da paylaşabilirsiniz.
Evinizde sürekli dağınık kalmaya müsait bir alan yaratın. Burada her renk kalem, her tür boya, yapıştırıcı, atık kutuları ve yoğurma malzemeleri bulunsun.
Çocuğunuz için ciltli, çizgisiz bir defter alın. Bu defteri özellikle uzun yolculuklarda yanınızda taşıyın (pastel boya veya keçeli kalem ile birlikte.
Etkinlik sırasında çocuğunuzun neyi, nasıl kullanacağını onun kararına bırakın.Yaratıcı düşüncenin esası olan keşfi engelleyen şey, anne babanın veya öğretmenin direktifleridir.
Çocuğunuza direkt olarak bu ne, ya da ne çiziyorsun, ne heykeli yapıyorsun gibi sorular sormayın. Ama “resmindeki hikâyeyi çok merak ettim” gibi cümlelerle yaklaşırsanız o size zaten resmini anlatacaktır.
Çocuğunuza nasıl çizmesi gerektiğini ya da çamura nasıl bir şekil vermesi gerektiğini göstermeye kalkmayın ya da onun adına gerçek resimler çizmeyin bu çocuğunuzun keşfetmesini engeller) asla çocuğunuzun çalışmasına elinizi sürmeyin. Cesareti kırılabilir 
Çocuğunuza boyama kitapları, kolay boyalar, kalıplar, çizim makineleri gibi sanatsal yaratıcılığı engelleyen malzemeler almayın.
Hiçbir zaman çocuğunuzu resim yarışmalarına veya çocukları rekabete sürükleyecek etkinliklere katılmaya yöneltmeyin. Tüm çocuklar yaratıcıdır ve bu rekabet çocuğun var olan yeteneğini de köreltebilir.
Çocuğunuzu etkinlik sırasında tek doğru yanıtı bulmaya değil, çözüm olabilecek pek çok alternatif çözüm üretmeye yöneltin.
Uygun olmayan yüzeylere resim çizdiği için çocuğunuzu asla azarlamayın, aksine ona kâğıt verip çizimine devam etmesini sağlayın.
Çocuğunuzu bir çizgisel gelişim sürecini bitirmeden diğerine geçmeye zorlamayın her aşama önemlidir, bazen birinden diğerine hızla geçmek yarardan çok zarar zarar getirir

Pelikan Anaokullu
SANAT EĞİTMENİ
Şükran Dalmaz