herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

HAMİLELİK SIRASINDA KADINLAR NEDEN YOGA YAPMALI

Eklenme Tarihi : 13.01.2013 23:49:26

Biz kadınların hayatında çok özel ve yorucu olan hamilelik döneminde, hem hormonlarımız hem de bedenimizde bir sürü değişiklikler meydana geliyor. Hamilelik dönemini daha rahat geçirmek, bulantı, kramp ve gerginliği hafifletmek ayrıca, nefes teknikleri ile doğru nefes alıp vermeyi öğreterek doğum sırasında annenin; nefesin farkındalığını koruyarak hangi nefeslerin onu rahatlattığını bilerek doğuma daha rahat ve bilinçli girmesine neden oluyor. Böylelikle doğum daha sakin ve rahat bir şekilde olurken bebeğe bol oksijen gitmesini sağlıyor.
Yoga anneyi stresten korurken aynı  zamanda da  bebeği  sakinleştiren hormonlarla besliyor.  Sonuç itibariyle anne ne kadar sakinse, bebek de öyle oluyor. Annesi yoga yapan bir bebek daha huzurlu oluyor.

YOGANIN FİZİKSEL OLARAK ANNE ADAYINA FAYDALARI NELERDİR

Yoga duruşlarını modifiye ederek onlara uygun program hazırlıyoruz. Yaptığımız program, pelvis kaslarını, karnı ve sırtı güçlendiren hareketlerden oluşuyor. Amacımız güçlendirilmesi gereken kaslarını güçlendirip, yani karın ve perinyum bölgelerini çalıştırıp güçlendirerek doğum kanalını doğuma hazırlamak. Ayrıca hamilelik boyunca aldığımız kilolardan ötürü posturümüz bozulabileceğinden; Hamile yogası ile güvenli hareketlerle omurgayı destekleyip belin korunmasını sağlıyoruz.

HAMİLE YOGASI SADECE NORMAL DOĞUMLAR İÇİN Mİ FAYDALI

Hamile Yogası yalnızca doğal doğuma hazırlananlar için değil, bebek bekleyen her kadın için çok faydalıdır. Sezaryen doğum yapmayı planlayan anneler de hamilelik süresince Hamile Yogasının şifalı etkilerinden yararlanır.

HAMİLE YOGASINDA YAPILAN NEFES ÇALIŞMALARIN, ANNE VE BEBEK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR

Nefesler bizim enerjimizdir. Enerjimizi nefeslerle alıyoruz. Doğru nefesler bizi rahatlatarak sakinleştirir. Hem de bebeği nefes yolu ile beslemiş oluruz. Annenin sakinleşmesi, bebekle arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Ayrıca kan dolaşımını rahatlatarak, nefeslerle bebeğin hamilelik boyunca daha kaliteli beslenmesini sağlamış olur. Hamilelik boyunca yoga yapan anne adayının, hem kan dolaşımını rahatlatılmış, hem de vücuttaki ödemleri azaltılmış oluyor.

Hikmet GÜRBÜZwww.maya-yoga.com