herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

HAREKET HAYATTIR

Eklenme Tarihi : 25.07.2012 15:15:31

         

Hayat hareketle başlar. Bebeğin en önce gelişen sistemi hareket sistemidir. Konuşmaya başlamadan önce tüm hayatı hareketlerle öğrenir, taklit eder. Fiziksel taklit varsa biz uzmanlar biliriz birçok şey yolunda demektir. Büyümek hareket çeşitliliğimizi artırır, vücudumuzun her bölümünde gelişim devam eder.

Artık tüm gelişim uzmanları biliyor ki bebekliğinde emekleme, dönme gibi tüm devinsel hareketleri zamanında ve iyi yapan çocuklar makası da kalemi de daha iyi kullanacaklardır.
Otistik Spektrum bozukluğu temel anlamda kaygı, kalıp uyarımlarla kendini gösteren bir gelişimsel bozukluktur. Kalıp ve kaygılar daha 18-24 ay aralığında çocuğun hareket gelişimini olumsuz etkilemeye; duyularından kaynaklı olarak hareket gelişimini de kalıplarla sürmesini hatta durmasına neden olmaktadır. Olması gereken gelişim basamaklarından çocuk ya takılı kalmakta (bebekken elindeki halkayı çevirmesi 10 yaşında hala halka çevirmesi gibi) ya da basamaklar atlanarak gelişmektedir.
Doğru şekilde yapılan tedavi programları mutlaka hareket içermelidir.
 

Bu nedenle tüm gelişim alanlarından desteklenen otistik yelpazede ki çocuğun hareket gelişimi mutlaka dikkate alınmalıdır.
Otizm erken dönemde tedavi edilebilen ve bilinen en kesin tedavisi eğitim olan bir sendromdur. Çevredeki bilgileri doğru olarak duyuları tarafından beynine ulaşan çocuklarda çevre uyumda gerçekleşecektir.

Bu nedenle çalışmanın en alt basamağı duyuları yoluna koymaktır. Artık duyular yoluna girdiği, akademik becerilerle ilgili çalışmalar hızlandığında hareketleri ve molaları doğru kullanma zamanı gelmiştir.


İşte tedavi sürecinin hafiflediği bu dönemde spor bize yardımcı olacaktır. Bağımsız harekete geçişi kolaylaştırıcı doğru hedeflerle yapılan spor faaliyetleri uyarımları azaltma ve aktiviteyi düzene sokmakta çok işimize yarayacaktır. Ancak hiçbir faaliyet çocukları yeni kalıp ve bağımlılıklara itmemeli amaç her zaman bağımsız davranış zincirleri kurmak olmalıdır.
                                                                                              
ÜLGER YAMAN &Özel Rehabilatasyon Eğitmeni ve Müd.               www.yamanozelegitim.com.tr