herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Üreme Kuralları Değişiyor

Eklenme Tarihi : 07.05.2012 17:57:29

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesinin “Bilim insanları insanda üremenin kurallarını yeniden yazıyor” başlığıyla dün yayınladığı özel habere göre, İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi uzmanları ile ABD’deki Harvard Tıp Okulu’nda bulunan meslektaşlarının yürüttüğü proje bilimde “çığır” açabilir.

Kök hücreden laboratuarda üretilen yumurtalar döllenebilirse bu kıtlık ortadan kalkacak. İlk aşamada döllenecek yumurtalar “deneysel” olacağı için herhangi bir kadının rahmine nakledilmeyip yok edilecek veya dondurulacak.

Ancak denemeler başarıya ulaşınca “sınırsız sayıda yumurta” oluşturulması mümkün olacak. Bu sayede yumurtalıklarını sürekli “genç” tutabilecek orta yaş üstü kadınlar menopoza girmeyecek ve menopozla birlikte gelen kemik erimesi ve kalp hastalıklarına da yakalanmayacaklar. Bilim insanları, kök hücreler kullanılarak laboratuarda üretilen kadına ait yumurta hücrelerini ilk kez bu yıl döllenmeyi planlıyor. “Sınırsız yumurta” projesi gerçekleşirse, kısırlık ve menopoz tarihe karışabilir.

Eğer bu gerçekleşirse kadınların doğurganlığı belki daha kolay olabilecek fakat kadının üremesi ve metbolizmasıyla oynacak. Diğer bir deyişle Allah'ın yaptığı insan metolizmasıyla oynanacak. Her değişim zaten bizleri karanlık kör kuyuya doğru sürüklüyor.