herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

İstanbul'da Çocuklar İçin Eğlenceli Müzeler

Eklenme Tarihi : 18.03.2013 23:23:57

Oyuncak Müzesi'nde oyuncak yapmayı, Bilim Merkezi'nde fizik kurallarını öğrenebilir. Arkeoloji Müzesi'nin çocuklara özel bir bölümü var. Karikatür Müzesi'nde özgün baskı atölyeleri düzenleniyor. Koç Müzesi'nde gerçek uçaklar, Miniatürk'te maket binalar var.
İstanbul Oyuncak Müzesi
Yazar Sunay Akın’ın 2005’te kurduğu müzede 1800’lerden bugüne onlarca oyuncak yer alıyor Müze pazartesi hariç her gün açık. Müzede tahta oyuncak boyama atölyesinden kukla tiyatrosuna kadar birçok etkinlik de düzenleniyor.
Daha fazla bilgi için telefon: 0216 359 45 50-51. Adres: Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17, Göztepe.
İstanbul Arkeoloji Müzesi
İstanbul Arkeoloji Müzesi Balkanlar'dan Afrika'ya, Anadolu ve Mezopotamya'dan Arap Yarımadası'na ve Afganistan'a kadar, Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait eserler barındırıyor.
Sultanahmet’te bulunan müzede bir de Çocuk Müzesi var. Burada yazının icadı, çanak-çömlek yapımı ve kullanımı, paranın icadı gibi tarihte yaşanan ilkleri vurgulayan eserler ve canlandırmalar yer alıyor. Daha fazla bilgi için telefon: 0212 520 77 40.

İTÜ Bilim Merkezi
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taşkışla kampüsünde yer alan merkez, 6-16 yaş grubundaki çocuklara optik yanılsama, mekanik, enerji, matematik, uzay, uçak, titreşim, dalga, ses ve fizik ile ilgili birçok teoriyi uygulama yoluyla gösteriyor.
Daha fazla bilgi için telefon: 0212 251 60 13.
Karikatür Müzesi
Müze ilk olarak 1975 yılında, Karikatürcüler Derneği’nin girişimi ile İstanbul Belediyesi tarafından Tepebaşı’nda açıldı, ancak 12 Eylül 1980'de kapatıldı. Bugünse Saraçhanebaşı`nda Atatürk Bulvarı üzerinde Bozdoğan Kemeri bitişiğinde yer alan Gazanferağa Külliyesi’nde. Müzede isteyenler için özgün baskı atölyeleri de düzenleniyor.
Pazar ve pazartesi kapalı olan müzeyle ilgili daha fazla bilgi için telefon: 0212 521 12 64.

Miniatürk
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2003’te açtığı Miniatürk’te bilinen bina ve tarihi eserlerin bire 25 ölçekli maketleri yer alıyor.
Her gün 09.00-17.00 arasında açık olan “minyatür Türkiye parkı”na giriş için daha fazla bilgiyi  0212 222 28 82. telefondan alabilirsiniz..

Rahmi M. Koç Müzesi
Haliç'in kıyısında yer alan müze, koleksiyonu gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi barındırıyor. Çocuklar müzede antika arabalara tırmanabilir, bir uçağın kokpitine oturabilir, “ne nasıl çalışır” bölümünde de makinelerin işleyişini öğrenebilir.
Pazartesi hariç açık olan müzeyle ilgili daha fazla bilgi için telefon: 0212 369 66 00.(EÜ)


Ayrıca Modern Sanatlar Müzesi,Pera Müzesi,Sabancı Müzesi,Rezzan Has Müzesi,Türvak –Sinema televizyon Müzesi çocuğunuz ile birlikte gezebileceğiniz ve atölye çalışmalarına katılabileceğiniz diğer müzelerdir..

Pelikan Anaokullu
SANAT EĞİTMENİ
Şükran Dalmaz