herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Okula Uyum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eklenme Tarihi : 08.11.2012 10:59:40

.    

Okul seçme aşamasında çocuğu birkaç okula götürmekten kaçının. Sizin karar verdiğiniz okula çocuğunuzu götürüp ilk ziyaretinde okulu tanıtıp, yarım gün de keşif zamanı geçirmesini sağlayın.

Okuldaki ilk günün keyifli geçmesi adaptasyon sürecinin kolay geçeceği anlamına gelmez. Zorluklar bazen ikinci haftadan itibaren başlar. Takip eden bir ay içinde de zaman zaman azalıp zaman zaman artarak devam edebilir.

Okula başlanan ilk hafta çocuğa yuvada bir aile büyüğünün eşlik etmesi beklenir. Bu hafta süresince kademeli ayırma yöntemi ile çocuğun herhangi bir travmaya maruz kalmadan yuvaya adapte olması sağlanır.

Adaptasyon süreci içinde çocukla beraber bir aile büyüğünün okulda kalmasındaki diğer amaç, ailenin de yuvaya ve yuva sistemine adapte olmasını sağlamaktır. Unutmamalıdır ki; yuvaya adapte olacak tek kişi  çocuk değildir. Aile büyüklerinin de yuvaya adaptasyonunu sağlamak gerekir. Ayrıca aile bireylerinin de yuva sistemine adapte olması çocuğun adaptasyonunu da kolaylaştıracaktır.


Okula uyum süreci beklendiği gibi birkaç gün yada bir hafta sürmez. Okula başladıktan sonraki bir ay boyunca etkilerini gösterebilir.

Okula başlamadan önce çocuğunuzun motivasyonunu arttırmak için okula başlayacağı ile ilgili yoğun telkinlerden kaçının. Zaman algısı yetişkin gibi gelişmemiş çocukta bu telkinler tedirginliğe neden olarak ayrılmaya karşı direnci arttırabilir.

Çocuğunuza “okula başladın”, “sen abi-abla oldun” vb.. ifadeler kullanarak onu onurlandırmaya çalışmayın. Çünkü bu tür ifadeler onun anlayamadığı bir “büyümek” haline neden olarak performans kaygısına ve /veya okul endişesine neden olabilir.

Başlangıçta özellikle geliş-gidiş saatleri sabitlenmeli ve bu saatlere titizlikle uyulmalıdır.

Okuldan eve döndüğünde herkes çocuğa “Ne yaptın? Ne oynadın? Kim vardı? Yemeğini yedin mi? vb..” sorular sormamalıdır. Bu durum çocuğun ertesi günle ilgili kaygısının artmasına neden olacaktır.

Akşam eve dönüşten sonra okulda kalmayı başardığı için ve /veya sabah okula gelmesi için ödül/rüşvet anlaşmaları yapılmamalı.

Yatak ayırma, biberondan kesme, bakıcı değişiklikleri, taşınma vb. yaşam değişiklikleri okula adaptasyon dönemi içinde yapılmamalıdır.

Sn.Nuray Derya Kömürcüoğlu ve Ekibi

 www.pelikanyuva.com/