herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Sigara Bırakmak ve Zararları

Eklenme Tarihi : 05.05.2012 23:02:55

Sigara sizi hayattan koparmadan siz onu bırakın… Herşey beyinde başlar ve karar vermek ve uygulamak ilk adımdır. Bol su için. Bulunduğunuz ortamı sık havalandırın. İşinize veya kendinize sizi meşgul edecek bir hobi edinin ve odaklaşın. Arkadaşlarınızdan size destek olmasını isteyin. Sigara içilen ortamlarda mümükün mertebe bulunmayın. Gerekirse destek alın.Alo 171 sigara bırakma hattı hem destek veriyor hem de ücretsiz tedavi uyguluyor. Niye içtiğinizi ve niye bırakmak istediğinizi kendinize cevaplandırın ve kendinize dürüst olun. Tesbih veya stres topu ile elinizi meşgul edecek bir şey tutun. Sinirli olduğunuzu ve hiçbir şeye yoğunlaşamadığınız üzerinde fazla yoğunlaşmayın.. Sadece karar verin ve kurtulun. Ne kadar vucudunuza ve ağız kokunuza pis bir koku bıraktığını asla unutmayın. Daha güzel nefes almak, daha sağlıklı olmak için Sigarayı Bırakın. O sizi sevdiklerinizden bıraktırmadan önce siz sigrayı bırakın.  

Sigaranın Zararları:

Burundada koku alma duygusu azalır.

Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.

Pankreas kanseri riski artar. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.

Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.

Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.

Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.

Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur. Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.